Metoda opracowana w celu szybkiego uzyskania masy mięśniowej. W etapie pośrednim terapii obserwuje się spadek obwodów masowanych części ciała spowodowanej redukcją podściółki tłuszczowej. Obecnie wykorzystywany jest celach terapeutycznych, jako metoda walki z prostymi zanikami mięśniowymi.
Masaż wykonuje się do zakończenia przyrostu obwodów, w kosmetyce jako masaż odchudzający – wykonuje się go do chwili spadku obwodów. Masaż ma wyłącznie działanie mięśniowe.
Obowiązuje w nim ścisłe prowadzenie dokumentacji zabiegowej. Obwody masowanych odcinków należy mierzyć przynajmniej raz w tygodniu. Pomiar wykonuje się zawsze przed masażem.
Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.
W początkowej fazie, w każdej terapii izometrycznej dochodzi do spadku obwodów. Związane jest to z szybką redukcją podściółki tłuszczowej i powolne przyrosty masy mięśniowej. W okresie późniejszym podściółka tłuszczowa przestaje ulegać redukcji w skutek adaptacji. W okresie tym mięśnie nie osiągają progu adaptacyjnego i nadal przyrastają. Obwód sumaryczny powoli wzrasta. Kres terapii tego typu wyznacza adaptacja mięśniowa i stabilizacja obwodów sumarycznych. Długość serii zabiegów przerwanej stosownie do celu w odpowiednim momencie jest indywidualnie bardzo różne. Długość zależy od stanu odczynowości organizmu, masowanej okolicy, faktu istnienia nadwagi, lokalizacji depozytów tłuszczowych, oraz skuteczności zabiegu. Co 2 – 3 zabiegów obowiązuje kontrola obwodów masowanych odcinków.
Miejsca pomiarów:
a) udo – w stałej odległości od podstawy rzepki (biegun górny)
b) brzuch – w stałej odległości od bieguna pępka
c) ramię – w stałej odległości od wyrostka łokciowego
d) pośladek
- obustronnie na wysokości krętarzy
- jednostronnie:
- m. pośladkowy wielki: kość guziczna - krętarz
- m. pośladkowy średni mały: kość guziczna, kolec biodrowy przedni górny