Wprowadzenie do technik masażu
Prowadzę kompleksową rehabilitację w schorzeniach narządu ruchu poprzez zastosowanie serii zabiegów: terapii manualnej i masażu, który jest metodą leczenia i zapobiegania dolegliwym bólom kręgosłupa.
Wykonuję też masaż higieniczno-kosmetyczny, który stosowany jako profilaktyka zdrowia poprawia samopoczucie psychofizyczne, wzmacnia organizm, odświeża ciało, usuwa skutki codziennego zmęczenia.
Celem zabiegu jest poprawa niedomagającego stanu zdrowia. Zależnie od wskazań dobiera się metody i formy oddziaływania. Masażysta aby pomóc, musi znać oraz posiadać znajomość procesów fizjologicznych zachodzących w organiźmie chorego.
Różne obszary na stopach i dłoniach odpowiadają poszczególnym częścią ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd: np.: serce, trzustkę czy żołądek.
Masaż wykonywany przeze mnie u kobiet w ciąży zdejmuje napięcia - powinien zrelaksować przyszłą mamę.
Wykonywany powinien być w odpowiednim kierunku i z dobrze dobranym, delikatnym uciskiem.
Ważnym jest także bezpieczne ułożenie ciała w czasie masażu.
Masaż w ciąży ma duże znaczenie przy zniesieniu opuchlizn nóg.
Stosuje się na zaparcia, złą pracę przewodu pokarmowego.
Masaż jest dwuczęściowy:
—Okrężnica : od lewej do prawej strony wokół pępka.
—Żołądek i dwunastnica.
Przeciwwskazaniami do masażu głębokiego brzucha są:
— menstruacja,
— ciąża,
Masaż głęboki jest poprzedzony masażem klasycznym brzucha, który rozgrzewa , rozluźnia mięśnie.
Choroby narządów wewnętrznych powodują zmiany nie tylko w skórze, ale również we wszystkich tkankach ustroju: w tkance mięśniowej, naczyniach, tkance łącznej, stawach, nerwach i układzie kostnym.
W schorzeniach narządów wewnętrznych występują w odpowiednim miejscu napięcia (ograniczone lub rozlane), przeczulenie bólowe, stwardnienia mięśniowe i zaburzenia ukrwienia.
Zasady masażu:
Im szybciej go zastosujemy tym lepiej, ale można go wykonać dopiero po zabliźnieniu rany.
Pierwszy etap: Pierwsze zabiegi polegają na hartowaniu blizny – rozcieranie okolicy jak najczęściej: 2–3 dni po zespoleniu, parę razy dziennie.
Drugi etap: uruchamianie blizny – czyli przesuwanie blizny względem tkanek
głębiej osadzonych we wszystkich możliwych kierunkach, wszystkimi możliwymi metodami.
Przy rozległych bliznach, szczególnie w okolicach stawów (po oparzeniowe) masaż uzupełnia się ćwiczeniami biernymi.
Ma na celu usprawnienie krążenia limfy a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków.
Działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii.
Osoby z problemami narządów ruchu, złamaniach,urazach, otyłości, zanikowi mięśni mogą skorzystać techniki masażu biernego.
Jest on wykonywany na osobie chorej, bez siłowego udziału.
Ten rodzaj masażu stosuje się na pacjencie, który sam nie może go wykonać.
Celem tego masażu jest usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji.
Wykorzystywany jako najpowszechniejszy element odnowy biologicznej w sporcie wyczynowym. Służy usunięciu skutków zmęczenia psychofizycznego i doprowadzenie organizmu do zdolności podejmowania kolejnych ekstremalnych wysiłków.
Masaż ten stosuje się przy wszystkich schorzeniach związanych z unieruchomieniem chorego np.: w opatrunku gipsowym. Masaż wykonuje się na kończynie zdrowej, co powoduje równoczesną aktywizację przepływu krwi w kończynie przeciwnej. Polepsza krążenie krwi i chłonki, a co za tym idzie przyśpiesza gojenie i powrót do zdrowia.
Wzmacnia mięśnie osłabione brakiem ruchu.
Metoda opracowana w celu szybkiego uzyskania masy mięśniowej. W etapie pośrednim terapii obserwuje się spadek obwodów masowanych części ciała spowodowanej redukcją podściółki tłuszczowej. Obecnie wykorzystywany jest celach terapeutycznych, jako metoda walki z prostymi zanikami mięśniowymi.
Masaż wykonuje się do zakończenia przyrostu obwodów, w kosmetyce jako masaż odchudzający – wykonuje się go do chwili spadku obwodów. Masaż ma wyłącznie działanie mięśniowe.
Czytaj więcej: Masaż