Dzisiaj jest: 19 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

Wprowadzenie do technik masażu

Prowadzę kompleksową rehabilitację w schorzeniach narządu ruchu poprzez zastosowanie serii zabiegów: terapii manualnej i masażu, który jest metodą leczenia i zapobiegania dolegliwym bólom kręgosłupa.

Wykonuję też masaż higieniczno-kosmetyczny, który stosowany jako profilaktyka zdrowia poprawia samopoczucie psychofizyczne, wzmacnia organizm, odświeża ciało, usuwa skutki codziennego zmęczenia.

 

Osoby z problemami narządów ruchu, po złamaniach,  z otyłością, zanikiem mięśni mogą skorzystać z techniki masażu biernego.

W tym dziale opisuję różne jego odmiany.

Proszę wybrać stosowny dział i zaznajomić się z odpowiednią techniką masażu.

Wpływ masażu na organizm człowieka: układy i tkanki

- Wpływ masażu na tkankę skórną:

Masaż ułatwia oddychanie skórne. w czasie zabiegu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. Naczynia skórne rozszerzają się, poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów. Ułatwia się oddychanie skórne. Skóra nabiera ładnego koloru i ujędrnia się.

- Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny:

Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny, organy dostają dużą porcję tlenu i substancji odżywczych. Masaż ułatwia usunięcie przez organizm toksyn - produktów rozpadu, likwidację opuchlizn (wchłanianie obrzęków) - objawów zastoinowych. Polepsza powrót krwi żylnej do serca, ułatwia jego pracę. Masaż przyśpiesza cyrkulacje krwi w naczyniach krwionośnych, zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc.

- Wpływ masażu na centralny i obwodowy układ nerwowy:

Masaż w zależności od potrzeby może być przeprowadzony chwytami  oddziałującymi pobudzająco lub uspokajająco na organizm. Zadaniem jego jest wysyłanie bodźców do mięśni i  gruczołów wydzielania wewnętrznego, oraz do poszczególnych narządów ustroju w zależności od potrzeby: kojących, tonujących (gdy jest potrzebne uspokojenie) oraz intensywnych, dynamicznych (gdy jest potrzebne pobudzenie, a także poranny rozruch).

- Wpływ masażu na tkankę mięśniową:

Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu, podnosi ich napięcie. Jest to ważne przy zanikach mięśniowych: tak w masażu kontralateralnym, jak i  w wzmacniającym - izometrycznym. Masaż nawet kilkukrotnie zwiększa zdolność mięśni do wzmożonego wysiłku.

- Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy:

Pod wpływem masażu zwiększa się stopień ruchomości stawów, elastyczność i wytrzymałość ścięgien i więzadeł.

- Wpływ masażu na układ pokarmowy:

Masaż  polepsza pracę układu pokarmowego - jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także polepsza funkcje wydalniczą.